Atölye Çalışmaları

Hayal Tasarım ve Sanat Atölyesi

 “zekanın asıl işareti, bilmek değil hayal etmektir ‘’ Albert Einstein

Hayal tasarım ve atölyesini bu bakış açısından yola çıkarak çocuğun hayal gücünün güçlendirmesi ve hayal ettiğini ürüne dönüştürebilme becerisini kazandırmak hedefiyle kurulmuştur. Sanat atölyesinde de Çocuklar, kil, resim, kolaj, el boyası, sulu boya, çamur, lego gibi araçlarla kendini ve duygularını özgürce ifade etmeyi öğreneceklerdir.

Farklı sanat dallarında değişik teknikler kullanarak oluşturdukları resim, heykel ve diğer çalışmalar aracılığıyla hissettiklerini, düşüncelerini özgürce aktarma fırsatı bulacaklardır.

Liderlik tölyesi ve Felsefe

Liderlik atölyesinde; yaş gruplarına göre düzenlenmiş etkinliklerle, karar verme, gruba önderlik etmek ve sorumluluk alabilme yeteneklerinin geliştirilmesi hedeflemektedir. Çocuklarla tarihteki ünlü liderleri tanımak, onların hayatını ve liderlik özelliklerini tartışmak atölye çalışmamızın ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır.

Gastronomi Atölyesi

Çocuklarımız; Gastronomi Atölyemizde Diyetisyenimiz ile sağlıklı beslenme ve beslenme alışkanlıkları hakkında sohbetler yaparak besinleri tanıma fırsatını bulur. Sağlıklı yiyecek ve içecekler hazırlarken yiyeceklerin tatlarını, hangi malzemelerden, nasıl yapıldığını keşfeder ve farklı malzemeleri kullanarak yeni tatlar yaratmanın keyfine varır. Küçük gurmelerimizin eğlenerek yaptığı kurabiyeler ve poğaçalar onların küçük kas gelişimini de destekler.

 Sofra kültürünü geliştirmek ve Türk mutfağını tanımalarını sağlamak amacıyla eğlenerek ve öğrenerek yapılan mutfak etkinliği dersimiz küçük şeflerimiz için özel hazırlanmış mini mutfağımızda yapılmaktadır.

Akıl ve Zeka Oyunları Atölyesi

Çocukların zihinsel becerilerini güçlendirmeyi hedefleyen oyunlardır. Tüm oyunlar hedef ve kazanımlara göre gruplandırılıp, sıralandırılmıştır. Çocuğun temel işinin oyun olduğu bilinci ile farkına varmadan öğretmeyi hedefler. Oyun oynarken; özgüven duygusunun kazanımı, strateji geliştirme kabiliyeti, kazanma kaybetme, sıra alma, sıra bekleme gibi beceriler, hedeflediğimiz bazı kazanımlardır.

Yaratıcı Yazarlık Atölyesi

Çocuklarla birlikte yeni hikayeler keşfetmek, onların rengarenk hayal dünyasını yansıtmak, bazen bir resimden, gördüğümüz bir rüyadan, bazen de yarım kalmış bir masaldan oluşturduğumuz hikayelerle hayallerimizdeki karakterleri canlandırmak, onlarla yeni maceralar oluşturmak,  yaratıcılığımızın sınırlarını zorlamayıp hayal gücümüzü sınırsızlaştırmayı Çocuklara tarihteki ünlü liderleri tanıtmak onların hayatını ve liderlik özelliklerini anlatmak atölye çalışmasının sağlıyor.

Yaratıcı Düşünme / Scamper

Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Çünkü bilgi sınırlıyken hayal gücü tüm dünyayı sarmalarALBERT EINSTEIN

Okul Öncesi Eğitim ‘in amaçlarından biride çocukların yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmektir. Hayal kurma, farklı düşünme, orijinallik ve sezgi, yaratıcı düşünmenin en önemli unsurlarındandır. Çocuklar SCAMPER Tekniği ile bu aşamaların hepsini kullanarak var olan durumdan yeni bir ürün ortaya koyabilmektedirler. Atölyemizde ,düşünce oyunlarının kullanılması sureti ile düşünce becerilerinin ve buna bağlı temel yaşam becerilerinin eğitimi ve gelişimini sağlayan benzersiz bir yaklaşım uygulanır.. Düşünce oyunları yalnızca bilişsel becerilerin gelişimine katkı sağlamakla kalmayıp, düşünce süreçleri ile ilgili farkındalık yaratılması ve bu esnada da farklı duygusal ve sosyal durumlarla daha etkin baş edebilme yeteneğinin gelişmesini de destekler. Programın merkezinde bulunan “Oyun Oynama” deneyimi, çocuklarda derinlemesine öğrenme süreci için gereken motivasyon ve ilgiyi uyandıran, eğlenceli, heyecanlı ve sürükleyici bir süreçtir.

Ekoloji / Tarım Atölyesi

Tarım ve ekoloji atölyesi, dokun, dene ve öğren ilkeleriyle çocuklarımızın yaşayarak ve keşfederek öğrenmelerini hedefler.

Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza doğa sevgisini aşılamak, kendi sebzelerini yetiştirmek, küçük canlıları, kuşları gözlemlemek, doğa daki yaşam döngüsünü keşfetmek,

Yağmur yağdırabilir miyiz? Hangisi daha sıcak? Tırtıl nasıl kelebek oldu? Gibi sorulara cevap bulmak minik meraklı çocuklarımız ile ekoloji atölyesinde daha eğlenceli hale geliyor.

Kendi fasulyelerimizi, maydanozlarımızı, domateslerimizi, biberlerimizi yetiştiriyoruz. Kuşların kışın beslenmeleri için kuş evleri hazırlıyoruz.

Ekolojik sistemi tanıyor ve bizim için ne kadar önemli olduğunu öğreniyoruz. Yaz – kış devam eden Tarım Atölyesi çalışmalarımız ile bulundukları doğayı daha yakından tanımaları ve sürekli etkileşim içinde olmalarını amaçlıyoruz.